OPENING NIGHT PARTY

JUNE 27, 2014, 7:30PM
PRESENTED BY REVIVE MUSIC AND HARLEM ARTS FESTIVAL

FESTIVAL SCHEDULE

Use the lineup of performances and activities for each day to plan your visit!

1
1
Featuring a stunning lineup of artists, activities for kids and families, talks, food, beverages and giveaways, HAF2014 is an event not-to-be-missed!

Follow us on social media for special behind the scenes clips leading up to the fest!

REVIVE MUSIC AND HARLEM ARTS FESTIVAL PRESENT

OPENING NIGHT PARTY
JUNE 27, 2014, 7:30PM

MIST Harlem

LINEUP + TICKETS
FREE ADMISSION

HARLEM ARTS FESTIVAL
JUNE 28-29, 2014, 3-8PM

Marcus Garvey Park, Harlem

SCHEDULE + INFO

REVIVE MUSIC AND HARLEM ARTS FESTIVAL PRESENT

OPENING NIGHT PARTY
JUNE 27, 2014, 7:30PM

TICKETS $20

MIST Harlem, 46 West 116th Street

BUY TICKETS

Performances by

Mad Satta

MAD SATTA

emily2

EMILY BRADEN

angels_ecstasy (2)

ANDREW KAMINSKI ART

5D2-118-5940 v250 [5616x3744]

CHARISA THE VIOLINDIVA

FLAVORPILL HOOKUP

RSVP on Flavorpill for a chance to win free tickets to the Opening Night Party!
FP-Media-logo (1)
RSVP

FESTIVAL SCHEDULE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
DEVASTATION DANCE CREW
3:00 PM - 3:30 PM
ARTE POR EL CORAZON
Mask Making Workshop 3:00-4:00 Face Painting 4:00-5:00 Modeling Clay Workshop 5:00-6:00
3:00 PM - 6:00 PM

THE LAUNDROMAT PROJECT
Tote Bag Silk Screening
3:00 PM - 6:00 PM

RUTH AND VIORIS FOUNDATION
Felt Crafts
3:00 PM - 7:00 PM

CREATIVE ART WORKS
Visual Arts & Crafts Activities
3:00 PM - 7:00 PM

MS. B. THE DOODLE QUEEN
Doodling and Drawing
3:00 PM - 7:00 PM

EL MUSEO DEL BARRIO
Make Marracas!
3:00 PM - 7:00 PM

FREE ARTS NYC
Make and send postcards from the Festival
3:00 PM - 7:00 PM

HARLEM GROWN
Flower planting and pot decorating
3:00 PM - 7:00 PM
3:30 PM
MOMMA'S HIP HOP KITCHEN
3:30 PM - 4:00 PM
RADICAL EVOLUTION
3:30 PM - 4:00 PM

CHRISTINA DZENYUY
3:30 PM - 4:45 PM
4:00 PM
PAUL TABACHNECK
4:00 PM - 4:30 PM
4:30 PM
212GREEN
4:30 PM - 5:00 PM
5:00 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
EQUILIBRIUM JAZZ
6:00 PM - 7:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
ZEST COLLECTIVE
7:00 PM - 7:30 PM
7:30 PM

MAIN STAGE

SECOND STAGE

KIDS' CORNER

  • ARTE POR EL CORAZON
    3:00 PM - 6:00 PM
  • THE LAUNDROMAT PROJECT
    3:00 PM - 6:00 PM
  • RUTH AND VIORIS FOUNDATION
    3:00 PM - 7:00 PM
  • CREATIVE ART WORKS
    3:00 PM - 7:00 PM
  • MS. B. THE DOODLE QUEEN
    3:00 PM - 7:00 PM
  • EL MUSEO DEL BARRIO
    3:00 PM - 7:00 PM
  • FREE ARTS NYC
    3:00 PM - 7:00 PM
  • HARLEM GROWN
    3:00 PM - 7:00 PM
MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
DEVASTATION DANCE CREW
3:00 PM - 3:30 PM
3:30 PM
MOMMA'S HIP HOP KITCHEN
3:30 PM - 4:00 PM
7:00 PM
ZEST COLLECTIVE
7:00 PM - 7:30 PM

MAIN STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
3:30 PM
MOMMA'S HIP HOP KITCHEN
3:30 PM - 4:00 PM
4:00 PM
PAUL TABACHNECK
4:00 PM - 4:30 PM
4:30 PM
212GREEN
4:30 PM - 5:00 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
EQUILIBRIUM JAZZ
6:00 PM - 7:00 PM
6:30 PM
7:30 PM

MAIN STAGE

SECOND STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:30 PM
MOMMA'S HIP HOP KITCHEN
3:30 PM - 4:00 PM

MAIN STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:30 PM
RADICAL EVOLUTION
3:30 PM - 4:00 PM

CHRISTINA DZENYUY
3:30 PM - 4:45 PM
4:00 PM
4:30 PM
7:00 PM

SECOND STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
ARTE POR EL CORAZON
Mask Making Workshop 3:00-4:00 Face Painting 4:00-5:00 Modeling Clay Workshop 5:00-6:00
3:00 PM - 6:00 PM

THE LAUNDROMAT PROJECT
Tote Bag Silk Screening
3:00 PM - 6:00 PM

RUTH AND VIORIS FOUNDATION
Felt Crafts
3:00 PM - 7:00 PM

CREATIVE ART WORKS
Visual Arts & Crafts Activities
3:00 PM - 7:00 PM

MS. B. THE DOODLE QUEEN
Doodling and Drawing
3:00 PM - 7:00 PM

EL MUSEO DEL BARRIO
Make Marracas!
3:00 PM - 7:00 PM

FREE ARTS NYC
Make and send postcards from the Festival
3:00 PM - 7:00 PM

HARLEM GROWN
Flower planting and pot decorating
3:00 PM - 7:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM

SECOND STAGE

  • BALLROOM BASIX
    5:00 PM - 6:00 PM

KIDS' CORNER

  • ARTE POR EL CORAZON
    3:00 PM - 6:00 PM
  • THE LAUNDROMAT PROJECT
    3:00 PM - 6:00 PM
  • RUTH AND VIORIS FOUNDATION
    3:00 PM - 7:00 PM
  • CREATIVE ART WORKS
    3:00 PM - 7:00 PM
  • MS. B. THE DOODLE QUEEN
    3:00 PM - 7:00 PM
  • EL MUSEO DEL BARRIO
    3:00 PM - 7:00 PM
  • FREE ARTS NYC
    3:00 PM - 7:00 PM
  • HARLEM GROWN
    3:00 PM - 7:00 PM
MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
ARTE POR EL CORAZON
Mask Making Workshop 3:00-4:00 Face Painting 4:00-5:00 Modeling Clay Workshop 5:00-6:00
3:00 PM - 6:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
5:30 PM

SECOND STAGE

  • BALLROOM BASIX
    5:00 PM - 6:00 PM

KIDS' CORNER

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
VASHTI DANCE THEATER
3:00 PM - 3:30 PM
TIPSY OXCART
3:00 PM - 3:30 PM
PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
Quilting Workshop
3:00 PM - 5:00 PM

THE LAUNDROMAT PROJECT
Tote Bag Silk Screening
3:00 PM - 6:00 PM

RUTH AND VIORIS FOUNDATION
Felt Crafts
3:00 PM - 7:00 PM

CREATIVE ART WORKS
Visual Arts & Crafts Activities
3:00 PM - 7:00 PM

LAND YOGA
Yoga Class for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
LAND YOGABring your own mat to participate!
3:30 PM
ROOTS IN REVOLUTION
3:30 PM - 4:00 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
3:30 PM - 4:30 PM
4:00 PM
INDIA CARNEY
4:00 PM - 4:30 PM
4:30 PM
ART IN THE OPEN
with Savona Bailey-McClain, Executive Director & Chief Curator, West Harlem Art Fund
4:30 PM - 5:00 PM
5:00 PM
VIENNA CARROLL & FRIENDS
5:00 PM - 5:30 PM
GRACE DRUMS
5:00 PM - 5:30 PM
5:30 PM
STEPHANIE LYNN WILSON
5:30 PM - 6:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
F THE ELEMENTAL
6:30 PM - 7:00 PM
CELESTE MUÑIZ
6:30 PM - 7:00 PM
7:00 PM
ALIA KACHE
7:00 PM - 7:30 PM
7:30 PM
ELLE WINSTON
7:30 PM - 8:00 PM
CHAQUIS MALIQ
7:30 PM - 8:00 PM

MAIN STAGE

SECOND STAGE

KIDS' CORNER

  • PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
    3:00 PM - 5:00 PM
  • THE LAUNDROMAT PROJECT
    3:00 PM - 6:00 PM
  • RUTH AND VIORIS FOUNDATION
    3:00 PM - 7:00 PM
  • CREATIVE ART WORKS
    3:00 PM - 7:00 PM
  • LAND YOGA
    5:00 PM - 6:00 PM
MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
VASHTI DANCE THEATER
3:00 PM - 3:30 PM
3:30 PM
ROOTS IN REVOLUTION
3:30 PM - 4:00 PM
6:00 PM
7:00 PM
ALIA KACHE
7:00 PM - 7:30 PM

MAIN STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
TIPSY OXCART
3:00 PM - 3:30 PM
4:00 PM
INDIA CARNEY
4:00 PM - 4:30 PM
4:30 PM
5:00 PM
VIENNA CARROLL & FRIENDS
5:00 PM - 5:30 PM
GRACE DRUMS
5:00 PM - 5:30 PM
5:30 PM
6:30 PM
F THE ELEMENTAL
6:30 PM - 7:00 PM
7:30 PM
ELLE WINSTON
7:30 PM - 8:00 PM
CHAQUIS MALIQ
7:30 PM - 8:00 PM

MAIN STAGE

SECOND STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
5:30 PM

MAIN STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
5:30 PM
STEPHANIE LYNN WILSON
5:30 PM - 6:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
CELESTE MUÑIZ
6:30 PM - 7:00 PM

SECOND STAGE

MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
Quilting Workshop
3:00 PM - 5:00 PM

THE LAUNDROMAT PROJECT
Tote Bag Silk Screening
3:00 PM - 6:00 PM

RUTH AND VIORIS FOUNDATION
Felt Crafts
3:00 PM - 7:00 PM

CREATIVE ART WORKS
Visual Arts & Crafts Activities
3:00 PM - 7:00 PM

LAND YOGA
Yoga Class for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
LAND YOGABring your own mat to participate!
3:30 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
3:30 PM - 4:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM

SECOND STAGE

  • BALLROOM BASIX
    3:30 PM - 4:30 PM

KIDS' CORNER

  • PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
    3:00 PM - 5:00 PM
  • THE LAUNDROMAT PROJECT
    3:00 PM - 6:00 PM
  • RUTH AND VIORIS FOUNDATION
    3:00 PM - 7:00 PM
  • CREATIVE ART WORKS
    3:00 PM - 7:00 PM
  • LAND YOGA
    5:00 PM - 6:00 PM
MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
3:00 PM
PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
Quilting Workshop
3:00 PM - 5:00 PM
3:30 PM
BALLROOM BASIX
Ballroom Dance Workshop for all ages!
3:30 PM - 4:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
LAND YOGA
Yoga Class for all ages!
5:00 PM - 6:00 PM
LAND YOGABring your own mat to participate!
5:30 PM

SECOND STAGE

  • BALLROOM BASIX
    3:30 PM - 4:30 PM

KIDS' CORNER

  • PELHAM FRITZ QUILTING CIRCLE
    3:00 PM - 5:00 PM
  • LAND YOGA
    5:00 PM - 6:00 PM
MAIN STAGE SECOND STAGE KIDS' CORNER
4:30 PM
ART IN THE OPEN
with Savona Bailey-McClain, Executive Director & Chief Curator, West Harlem Art Fund
4:30 PM - 5:00 PM

SECOND STAGE

  • ART IN THE OPEN
    4:30 PM - 5:00 PM

2014 ARTISTS

MARTHALICIA MATARRITA

ART IN THE OPEN

Jazz for Young People

THE BEAVIN LAWRENCE QUARTET

ALICE MIZRACHI

ANDREW KAMINSKI ART

BOND STREET THEATRE’S SHINBONE ALLEY STILT BAND

CELESTE MUÑIZ

CHAQUIS MALIQ

CHARISA THE VIOLINDIVA

CHRISTINA DZENYUY

DARA E. LEVINE

DAVID VADES JOSEPH

DEVASTATION DANCE COMPANY

EQUILIBRIUM JAZZ

F THE ELEMENTAL

LANCE JOHNSON

LYNN LIEBERMAN – AFINELYNE

MANUEL VALERA & NEW CUBAN EXPRESS

MICHELA MARINO LERMAN’S RENDEZVOUS IN RHYTHM

MOMMA’S HIP HOP KITCHEN

NKUMU ISAAC KATALAY & THE “LIFE LONG PROJECT” BAND

PAUL TABACHNECK

RADICAL EVOLUTION

ROOTS IN REVOLUTION

THE MOVEMENT THEATRE COMPANY

TIFFANY LATRICE

TONI BLACKMAN & THE BRAINFOOD PROJECT

TYRONE BIRKETT | EMANCIPATION

VASHTI DANCE THEATER

VIENNA CARROLL & FRIENDS

WILSON EXCLUSIVE TALENT PRODUCTIONS

ZEST COLLECTIVE

FESTIVAL MAP

HAF MAP